سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ
بارالها! دوستی ات را محبوب ترین چیزها برایم قرار ده، ترس از خودت را ترس آورترین چیزها نزدم قرار ده وبا شوق به دیدارت، نیازهای دنیایی را از من بِبُر . [رسول خدا صلی الله علیه و آله]
 
شنبه 97 خرداد 5 , ساعت 11:6 صبح

آل خلیفه و حامیانش باید پاسخگوی تداوم فشارها بر شیخ عیسی قاسم باشند 

حجت الاسلام لیالی
کد خبر: 451029 | تاریخ مخابره :1397/3/2 - 08:45 | سرویس: حوزه علمیه قم 3
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی: 
آل خلیفه و حامیانش باید پاسخگوی تداوم فشارها بر شیخ عیسی قاسم باشند 
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی تصریح کرد: آل خلیفه و حامیانش باید پاسخگوی تداوم فشارها بر شیخ عیسی قاسم باشند

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی لیالی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اشاره به سابقه دیرینه شیعه و تشیع در بحرین اظهار داشت: از زمان امیرالمومنین(ع) تاکنون همواره اکثریت مردم بحرین را شیعیان تشکیل می داده اند به طوری که در تاریخ ما علما و اندیشمندان بحرانی بسیاری داشته ایم که در عرصه علم و فرهنگ درخشیده اند.

http://hawzahnews.com/detail/News/451029

وی با بیان این که بحرینی های اصیل عمدتاً شیعه بوده اند، گفت: علاوه بر مردم بومی و اصیل این منطقه ، بخشی از جمعیت این کشور نیز ایرانیان مهاجر و عمدتاً شیرازی ها و بوشهری هایی بوده اند که به بحرین مهاجرت کرده اند و این ها هم اکثراً شیعه بوده اند.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: آنچه مسلم است این که حدود 70 درصد مردم بحرین شیعه هستند و حتی حکومت های بحرین نیز تا قبل از سرکار آمدن رژیم آل خلیفه ، عموماً شیعه بوده اند.

وی افزود: اساساً بحرین جزو استان های ایران بوده اما در سال 50 با توطئه استعمار از ایران جدا شده است و بعد با سر کار آمدن آل خلیفه و با وجود انواع توطئه های آمریکا و انگلیس، قیام های متعددی به خصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به حال در این کشور به وقوع پیوسته است.

حجت الاسلام و المسلمین لیالی خاطرنشان کرد: به ویژه بعد از موج بیداری اسلامی در کشورهای مختلف در بحرین نیز این مساله رخ داد و رهبری این قیام را آیت الله شیخ عیسی قاسم برعهده داشت.

وی گفت: آل خلیفه اصالتاً عربِ عربستان هستند و گرچه مالکی مذهب می باشند اما به شدت از حیث رویکرد و نگاه به حکومت متاثر از وهابیت هستند و در سایه حمایت آمریکا و انگلیس و سعودی ها ، مدیریت این کشور با آل خلیفه است.

وی بیان داشت: در حال حاضر نیز پایگاه پنجم ناو دریایی آمریکا در بحرین است و بعد از انگلیس ، این کشور کوچک حوزه خلیج فارس عملاً در اختیار آمریکایی ها و به شدت تحت تاثیر مدیریت و خواست سعودی ها قرار گرفت.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که یک سال از زمان محاصره شدید خانگی شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین می گذرد، گفت: حقیقتاً دستگیری این روحانی برجسته ضربه سختی به مردم و شیعیان بحرین بود و تاکنون نیز بسیاری از مراجع و علما و نهادهای مردمی در دنیا این اقدام آل خلیفه را محکوم کرده اند.

وی افزود: به هر صورت آیت الله شیخ عیسی قاسم یک شهروند بحرینی و از علمای برجسته این کشور است و حاکمیت این کشور باید در قبال فشارها و تهدیدها پاسخگو باشد، ضمن آن که جهان اسلام باید برای آزادی این شخص پیگیری های لازم را انجام دهد.

این محقق و پژوهشگر حوزوی ابراز داشت: در هر حال رژیم آل خلیفه وابسته به آل سعود است و هر حرکتی در عربستان صورت گیرد تاثیر آن را در بحرین مشاهده می کنیم و این مساله به خاطر آن است که دو کشور عربی امارات متحده و بحرین عملاً در اختیار عربستان هستند.

وی گفت: به هر حال این کشورها شریک استراتژیک آل سعود و وهابیت هستند و از سویی اختیار امارات و بحرین و خود عربستان در اختیار آمریکایی ها و انگلیسی هاست و لذا باید هم آل خلیفه و هم حامیانش نسبت به تداوم محاصره شیخ عیسی قاسم و تشدید فشارها نسبت به ایشان پاسخ گو باشند.

حجت الاسلام و المسلمین لیالی در خاتمه سخنان خود تصریح کرد: مردم بحرین و شیعیان این کشور حق اعتراض دارند و حق مشارکت در سرنوشت خود را با توجه اکثریتی که هستند ، می طلبند و آن ها خواستار آزادی های مدنی در قالب قانون هستند و این که رهبرانشان به خصوص شیخ عیسی قاسم در محاصره و تهدید و فشار نباشند و اتفاقاً این خواسته های اعتراضی خود را به صورت مسالمت آمیز تاکنون مطرح کرده اند.

313/8

 لیست کل یادداشت های این وبلاگ